Subskrybuj:

sobota, 15 września 2018

Edukacja domowa - jak uczymy się języków

   
      Dziś wpis z serii domowe nauczanie - tym razem o tym jak uczymy się języków :)

      Dzieci mają aktualnie jeden obowiązkowy język - angielski, drugi doszedłby im dopiero w klasie siódmej tj. za dwa lata ale my lubimy robić rzeczy po swojemu i dołożyliśmy sobie niemiecki rok temu. Uczymy się sami, tzn. ja dzieci uczę, a jak sobie z czymś nie radzę, to korzystamy z internetu lub jedziemy posłuchać języka na żywo. Przed nami właśnie podróż do Hamburga - lecimy osłuchać się ze słówkami "lotniskowymi", później także tymi z życia niemieckiej ulicy, metra i kolejki podmiejskiej :) W Hamburgu planujemy wynająć samochód i podjechać do Legolandu w Danii. Zabieramy zeszyty ale mamy też nadzieję, że sporo słówek i zwrotów już w głowach siedzi i jakoś damy radę :) Ważne, by się przełamać i po prostu mówić (i słuchać). Poniżej - nasze metody:

jak pomóc dzieciom w nauce języka


 • zwracanie uwagi na napisy w restauracjach, kawiarniach, na produktach, etykietach, na domach itp. - na Śląsku i w Zachodniopomorskim widzimy je często,
 • jedna bajka na kilka dni w języku obcym (raz angielski, raz niemiecki) - dzieci lubią zwłaszcza obcojęzyczne kreskówki i czasem same sprawdzają co któryś bohater powiedział - najpierw jest próba dojścia do tego jak dane słówko lub fraza może być zapisywana, później jest tłumaczenie przy pomocy "Google tłumacz", zapisywanie w zeszycie i powtarzanie, by przy okazji następnej bajki już to rozumieć
 • codzienna nauka 4 słówek - każde dziecko wybiera po dwa z wybranej na dany tydzień dziedziny (np. lotnisko, dworzec, menu obiadowe, łazienka itp.), po czym słówka są zapisywane w zeszytach, ilustrowane (ulubiony punkt programu ;) oraz jeszcze raz przepisywane na małe karteczki, które rozklejamy w różnych miejscach domu (każdy przechodzący obok ma za zadanie je sobie przeczytać i powtórzyć)
 • listy zakupów robimy tylko po angielsku lub po niemiecku (pomocą są dokładane czasem rysunki)
 • szukamy ciekawych podcastów po angielsku lub niemiecku, przeglądamy Youtube i słuchamy (czasem też czytamy - jeśli są napisy) starając się coś zrozumieć :)
 • wplatamy z mężem różne frazy i zwroty w życiu codziennym i oczekujemy odpowiedzi w danym języku - może być krótka, może być zwykłe 'I don't remember' czy 'Ich weiß es nicht' itp. ale musi być w odpowiednim języku 
 • dzieci lubią rysować komiksy - czasem proszę, by w chmurkach były łatwe frazy po angielsku lub niemiecku
 • od czasu do czasu dzieci nagrywają filmik o dialogach swoich bohaterów lego - proszę ich by legoludki rozmawiały w obcych językach lub by chociaż robiły obcojęzyczne wtrącenia - później razem oglądamy te filmiki, jest przy tym sporo śmiechu :)
 • dzieci słuchają dużo anglojęzycznej muzyki i same starają się tłumaczyć sobie teksty, a przynajmniej ulubione fragmenty
 • w samochodzie powtarzamy tabliczkę mnożenia po angielsku i niemiecku, często też w drodze utrwalamy zwroty, które były wcześniej ćwiczone
 • korzystamy z obcojęzycznych przepisów na ciasta (choć zazwyczaj sama piszę dzieciom przepis po angielsku lub niemiecku - składniki i proste zdania - ich zadaniem jest je przetłumaczyć i pomóc w pieczeniu)
 • na rowerze (w miarę możliwości) rozmawiamy po angielsku lub niemiecku (typu: "Skręcamy w prawo", "Za rogiem jedziemy w lewo", "Dojeżdżamy do białej tablicy, a potem prosto na molo" itp.) 
   Tak sobie radzimy. Gdyby ktoś miał ochotę podzielić się swoimi sposobami - będzie nam bardzo miło :)


..............................


Babie lato nad morzem

14 komentarzy:

 1. Witaj!
  Nadal ciekawi mnie temat. Choć moje dzieci już dorosłe, pracujące.
  Języki znają doskonale, zwłaszcza synowie, bo z nimi obcują na co dzień, ćwiczą dużo.
  Pozdrawiam mile:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to to - dużo ćwiczyć i obcować z językiem - jestem za! :)
   Serdeczności :)

   Usuń
 2. kurcze niesamowita jesteś !!! wspaniale, że dzieci mają teraz aż 2 obce języki tak prędko w szkole. Za naszych czasów był jeden i to niestety rosyjski a reszta doszła mi dopiero w ogólniaku a wtedy to już kicha. Pewnie lepiej bym chłonęła w podstawówce ...

  Cudne macie plany. Stara baba jestem ale Legoland ... ehmmm pojechałabym :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polly czyta co drugie zdanie, hi hi :)
   nie mają prędko 2 języków - drugi wchodzi dopiero w 7 klasie - moim zdaniem późno ;)
   niemiecki sami sobie wprowadziliśmy :)
   a plany - tak tak tak - zapowiada się wesoło :):):)

   Usuń
  2. czytam dokładnie. Chodziło mi właśnie o to, że teraz już w podstawówce są 2 języki a za naszych czasów był jeden. Drugi wszedł mi w liceum. Wiem, że sama im przyspieszyłaś ale i tak to jest dobry pomysł moim zdaniem :)

   Usuń
  3. no dobrze już, dobrze, nie gniewam się przecież ;)
   też jestem za tym, by z językami jak najwcześniej :)
   Miłej niedzieli! :)

   Usuń
  4. najlepiej chyba i tak dzieci chłoną już w przedszkolu :)

   Dzięki wzajemnie. Zaraz idę się zatopić w moim kryminale bo wypociłam kolejny wpis bo koszmarnej przerwie :/

   Usuń
  5. to lecę do Ciebie :) :)

   Usuń
 3. świetne sposoby! Zapamietam niektóre na przyszłość :)
  My na razie osłuchujemy się z językiem - czasem bajką, częściej piosenkami + słówka wprowadzamy np. zwierzęta, rzeczy codziennego użytku itd. oraz zwroty podczas codziennych zadań :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie od Ciebie wracam a tam Antoś! Cudnie! :)

   Usuń
 4. Pamiętam jak uczyłam się 3 lata w szkole francuskiego. Ciężko szło. Bo najlepiej uczy się języka słuchając całego zdania i wiedząc jak można na nie odpowiedzieć, a nie pojedynczych słów. Dopiero na studiach profesor właśnie tak robił i szybciej się języka uczyłam.
  Dziś jestem noga pod tym względem na siłę uczono nas polskiego (to wiadomo) francuskiego, niemieckiego, angielskiego, łaciny i nie miej tu człowieku problemów. Na kartkówkach mimo że były z niemieckiego odpisywałam po francusku bo akurat ten język siedział mi w danym momencie w głowie i na odwrót. Nie mam daru do języków obcych.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SUBSKRYPCJA - obserwuj bloga przez e-mail